Penki raktai į sveiką mitybą

Pasaulio sveikatos organizacijos brošiūroje “5 keys to a healthy diet” yra trumpai nurodyti penki pagrindiniai dalykai, kurie visos populiacijos mitybą padarytų geresnę.

Tie penki sveikos mitybos raktai yra tokie:

  1. Žindykite kūdikius ir mažus vaikus
  2. Valgykite įvairų maistą
  3. Vaisių ir daržovių valgykite gausiai
  4. Riebalų ir aliejų valgykite saikingai
  5. Mažiau valgykite druskos ir cukrų

Kiekvienas šių punktų turi paaiškinimą. Lietuviškai pateiksime pirmąjį punktą – apie kūdikių ir mažų vaikų žindymą:

  • Kūdikius nuo gimimo iki 6 mėnesių amžiaus maitinkite tik motinos pienu (t. y. neduokite jiems jokio kito maisto ar gėrimo) ir maitinkite “pagal poreikį” (t. y. taip dažnai, kaip jie nori, dieną ir naktį).
  • Sulaukus šešių mėnesių amžiaus pasiūlykite įvairių saugių ir maistingų maisto produktų, kurie papildytų žindymą, o žindymą tęskite iki kūdikiui sueis dveji metai ar ilgiau.
  • Į maistą kūdikiams ir mažiems vaikams nedėkite druskos ar cukrų.

Kodėl? Motinos pienas pats suteikia maistines medžiagas ir skysčius, reikalingus kūdikiams augti sveikiems ir vystytis pirmus šešis mėnesius. Išimtinai žindomi kūdikiai yra atsparesni įprastoms vaikiškoms ligoms, tokioms kaip viduriavimas, kvėpavimo takų infekcijos ir ausų infekcijos. Tie, kurie buvo žindomi kūdikystėje, vyresniame amžiuje rečiau linkę į viršsvorį ar nutukimą, rečiau kenčia nuo neužkrečiamųjų ligų, tokių kaip diabetas, širdies ligos, insultas.

Šioje nuorodoje rasite visą brošiūrą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *