Kaip socialiniuose tinkluose padėti žindančiai mamai spręsti iškilusius sunkumus?

Socialiniai tinklai suteikia progą mamoms susitikti vienoms kitas ir aptarti motinystės patirtis bei sunkumus neišeinant iš namų. Žindymas yra ne išimtis. Mamos buriasi į grupes įvairiais aspektais, tame tarpe ir žindymo problemoms spręsti. Kadangi žindymas ir jo keliami iššūkiai yra būdingi sąlyginai trumpą laiką, tokioms grupėms būdinga didelė dalyvaujančių mamų kaita ir taip pat, kad grupė būtų aktyvi, nuolat reikalingas naujų narių įsijungimas. Tai suteikia savitą klausimų dinamiką. Naujai prisijungusios narės nuolat užduoda tuos pačius klausimus, kurie yra jau ne kartą toje grupėje aptarti. Kartais narės prisijungia, tačiau neskaito viso srauto, o naudojasi grupe kaip galimybe greitai gauti atsakymą į rūpimą klausimą iš kitų patyrusių ir panašias problemas išsprendusių mamų. Toks nuolatinis pasikartojimas vargina ilgiau grupėje esančias ir visą srautą atidžiau skaitančias mamas, tačiau bandymai struktūruoti grupes, kaupti informaciją grupuojant paprastai gerokai sumažina grupės aktyvumą ir taip pat naujų narių aktyvumą ir įsitraukimą.

Kaip reaguoti į pasikartojančius klausimus apie žindymą?

Jeigu aktyviai darbuojatės padėdama mamoms įvairiuose socialiniuose tinkluose, svarbu suprasti, kad nepaisant jūsų didžiulių pastangų surasti ir pateikti informaciją mamoms apie jų žindymo problemų sunkumus, nuolatos atsiras mamų, kurios nieko nėra girdėjusios apie tai, ką jūs pastaruoju metu mokėtės ir kuo intensyviai dalinotės su kitomis mamoms. Atminkite, kad Lietuvoje kasmet gimsta beveik 30 tūkstančių kūdikių, ir tik nedidelė dalis gimsta toms mamoms, kurioms jau išaiškinote kaip spręsti žindymo problemas. Dalis mamų gali būti skaičiusios vieną ar kitą knygą apie žindymą ar interneto svetainę lietuvių kalba. Labai maža dalis mamų bus lankiusios kursus, kuriuose nėra mišinių reklamos. Maža dalis mamų galbūt bus skaičiusios ką nors apie žindymą angliškai internete, o dar mažesnė dalis mamų bus skaičiusios kokią nors knygą angliškai apie žindymą. Kadangi jūs patarinėjate kitoms, vadinasi, jūs greičiausiai būsite ta mama, kuri skaitė viską tiek lietuviškai, tiek angliškai ar kokia nors kita kalba, tačiau neabejotinai jūs esate išimtis, o ne taisyklė bendrame Lietuvos mamų kontekste.

Turint visa tai mintyje nereikia stebėtis, iš kur vėl atsirado mama, kuri dar nežino to, ką jūs rašėte prieš kelias valandas, kasdien ar savaitėmis, o kaip tik tokių mamų reikia ir tikėtis. Kuo daugiau mamų prisijungs į tą socialinį tinklą, kuriame dalyvaujate, tuo daugiau jų tarpe bus mamų, kurios nežino, neskaitė ir neturi kada skaityti. Sutikite, nors moterys ir gali atlikti kelias užduotis vienu metu, ne visoms pavyksta ir prižiūrėti kūdikį, ir mokytis naujos informacijos, o turint mintyje tai, kad po gimdymo logika ir kalba grįstas smegenų pusrutulis yra prislopinamas, mamoms pirmomis savaitėmis ar net mėnesiais mokytis gali būti sunku. Ne visoms, bet didelei daliai – taip. Socialinis tinklas yra vieta, kur mes tikimės gauti atsakymus čia ir dabar, o ne nuorodas į knygas, kurias būtų verta perskaityti, kai išmoksi skaityti angliškai tiek, kad galėtum skaityti tokią specializuotą literatūrą apie žindymą. Ir mamos, norinčios padėti kitoms mamoms žindyti, tuose tinkluose esame kaip tik dėl to, kad galėtume pagauti dar vieną tokią mamą ir jai padėti žindyti. Žinokite, kad ta diena, kai niekas neužduos jums to taip įkyrėjusio klausimo, yra diena, kai mamos susirado kitą vietą, kur gali uždavinėti klausimus nesulaukdamos neigiamų reakcijų ir jums pats laikas ieškoti tos vietos, kur dabar mamos kalbasi, jeigu norite ir toliau joms padėti (jeigu nenorite, tai galit tiesiog atsikvėpti ir pailsėti 😉 )

Kaip reaguoti, kai (vėl) užduodamas klausimas?

Pagalbą žindančioms mamoms galima būtų teikti trijuose lygmenyse:

  • praktiniame,
  • informaciniame
  • emociniame.

Tačiau socialinuose tinkluose negalime pereiti į praktinį pagalbos lygmenį – pagaminti mamai valgyti, panešioti jos kūdikį, kol ji miegos, padėti maitinti su pagalbine sistema ar atsisakyti antspenio. Lieka prieinami tik kiti du, bet ne mažiau svarbūs pagalbos lygmenys – informuoti mamas apie žindymą ir kaip būtų galima spręsti problemas bei palaikyti mamas emociškai.

Ir nors vadovėliuose socialinės pagalbos eilės tvarka yra pateikiama būtent tokia, realiai norint padėti mamai, geriausia yra tada, kai galime emociškai palaikyti mamą jos dabartinėje situacijoje. Jeigu mama ištraukinėja pieną, tai yra daug geriau, nei maitinti dirbtiniu maistu. Mamai ištraukinėjančiai pieną reikia dirbti daug ir sunkiai ir ji tikrai verta pagarbos ir pripažinimo. Jeigu mamai neramu dėl pieno kiekio, vadinasi ji yra rūpestinga mama. Jeigu jai skauda, bet ji žindo ir ieško patarimo, ji yra labai kantri mama. Pastebėkime tai, ką mama daro gerai, kiek pastangų ji deda ir kaip ji jaučiasi.

Antras etapas būtų pateikti reikalingą informaciją. Kad informacija būtų tinkama, geriausia būtų šį bei tą apie mamą, kūdikį ir jų situaciją žinoti. Jeigu kūdikis realiai badauja ir užmiega prie krūties, jis turėtų būti maitinamas papildomai, kol mama atstatys pieno kiekį, o mažylis atsigaus ir priaugs svorio ir jėgų žįsti.

Ką reikia žinoti apie mamą ir kūdikį prieš atsakant į klausimą?

Kartais galima mamoms suteikti informacijos daug nežinant apie jos situaciją. Tačiau gana dažnai atsakymas gali priklausyti nuo įvairių dalykų. Pvz., nuo kūdikio amžiaus. Jeigu kūdikis yra 3 savaičių, bet gimė neišnešiotas ir gana daug, tuomet jo ir jo mamos situacija skirsis nuo sveiko išnešioto 3 savaičių kūdikio ir jo mamos situacijos. Dar vienas aspektas yra kaip kūdikis maitinamas – iš krūties ar ištrauktu mamos pienu. Dar vienas aspektas galėtų būti kūdikio elgesys prie krūties. Jeigu kūdikis neima krūties, jeigu ima, bet vos ją gavęs užmiega, jeigu žinda aktyviai ir yra pakankamai budrus prie krūties. Skirtingose situacijose gali būti ir skirtingi atsakymai. Taip pat ir su mama. Jeigu mama yra namuose su kūdikiu, jeigu yra daugiau vaikų, jeigu yra papildomos pagalbos, jeigu yra būtina grįžti į mokslus ar darbą – situacijos gali būti įvairios ir, kaip išlaikyti išimtinį žindymą kiekvienoje iš jų, patarimai gali skirtis. Jeigu mama pati papasakojo gana daug, atsakyti gali būti lengviau. Jeigu mama uždavė pernelyg bendrą klausimą, pasitikslinkite, prieš bandydama ką nors atsakyti.

Ką daryti, jeigu užknisa besikartojantys klausimai?

Jeigu aktyviai dalyvaujate socialiniuose tinkluose ir jaučiate, kad atsiranda nekantrumas ir susierzinimas dėl pasikartojančių klausimų, tai galėtų būti perdegimo simptomas. Padarykite pertrauką ir kurį laiką neskaitykite šios grupės ar forumo. Pailsėkite, nukreipkite dėmesį į kitus dalykus.

Kita galimybė yra pradėti rašyti savo informacinį blogą, kuriame galėtumėte pateikti susistemintus atsakymus į klausimus, kuriuos dažniausiai užduoda mamos. Tuomet turėtumėte jau paruoštų atsakymų įvairiais klausimais. Bėda ta, kad, kaip jau minėjau, mamos linkusios neskaityti to, kas jau yra parašyta ir gali būti randama per paiešką ar knygose, jos tikisi ne apibendrintų atsakymų, bet nori gyvo atsako iš kitų šiuo metu šalia (tinkle) esančių mamų, kurios – teoriškai – turėtų pritaikyti atsakymus tai konkrečiai klausiančios mamos situacijai.

Trečias svarbus pasirinkimas būtų turėti žmonių, su kuriais galėtumėte pasidalinti susierzinimu dėl to, kad, rodosi, kovojate su vėjo malūnais. Dažniausiai šis vaidmuo tenka vyrui ar draugėms, tačiau jiems gali būti sunku suprasti, kodėl jūs vėl ir vėl grįžtate prie šių tinklų, grupių ar forumų, jeigu jums tai kelia tokį susierzinimą.

Kitas žingsnis būtų susiburti į grupelę aktyviai padedančiųjų ir pasidaryti savo uždarą grupę, kurioje galėtumėte aptarti kylančius jausmus. Taip daro daugelis profesionalų – jie paprastai turi supervizorius ar grupines supervizijas, kuriose išlieja susikaupusią frustraciją ir kitus jausmus savo pacientų, savęs ir savo darbo atžvilgiu. Venkite išlieti savo susierzinimą ant niekuo dėtų atsitiktinių mamų, kurios tiesiog pasipainiojo jūsų kelyje būtent šiuo metu. Jos tikrai nenusipelno tokio elgesio. Ir jūs tikrai nenusipelnėte susitepti savo jautrios, supratingos ir išmintingos mamos, padedančios kitoms mamoms, reputacijos.

Dar viena galimybė būtų prisijungti prie organizacijų, kurios padeda mamoms žindyti, ir tapti jų savanorėmis. La Leche lyga yra viena iš organizacijų, veikiančių Lietuvoje, kuri skiria dėmesio savanorių ruošimui, mokymams ir palaikymui, kad savanorės galėtų tinkamai padėti mamoms spręsti žindymo sunkumus. Jeigu norėtumėte tapti La Leche lygos savanore, daugiau apie tai galite sužinoti čia (http://llllietuva.eu/noretum-tapti-lll-zindymo-vadove/) arba klausti La Leche lygos žindymo vadovių (http://llllietuva.eu/zindymo-pagalba-skubiai/).

Rima Kurtinaitienė, LLLL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *